Мета: вчити виразно читати і переказувати твір;розкрити зміст казки, її образи; формувати навички читання в особах, вміння давати відповідь на запитання; розвивати мовлення.
мислення, уяву, творчість; виховувати любов до праці, повагу до інших, щирість,доброту.
Обладнання: малюнки, кросворд, таблиці.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда.
- Що вам відомо про братів Грімм?
- Чому вони вирішили збирати фольклор?
- Чим автори казок відрізняються від збирачів казок?
- Яка тема казки «Пані Метелиця?»
- Назвіть види казок та їхні ознаки.
- Доведіть, що казка «Пані Метелиця» належить до чарівних, коментуючи занесені у таблицю дані.
Особливості
чарівної казки
|
Приклади з тексту
|
1.Чарівні історії
|
Стара баба, яка насправді є панею Метелицею.
|
2. Чарівні предмети
|
Лука з різними квітами; брама, що є виходом на
поверхню і з якої ллється золотий дощ або смола;
подушки, при збитті яких летить сніг.
|
3. Чарівне місце
|
Квітуча лука, що знаходиться в криниці.
|
4.Трикратність
|
Три зустрічі – піч, яблуня, бабуся.
|
5.Допомога героям
|
Винагорода падчериці за працю.
|
6.Несподіваний кінець
|
Смолу ледащиця не відмила довідку.
|
2. Робота за малюнками.
Учні переказують епізоди, зображені на малюнках. До кожного з малюнків пропонують назву.
II. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку
III. Систематизація матеріалу
По горизонталі:
1. З нею зустрілася падчерка.(Яблуня.)
2. Роботяща дівчинка. ( Попелюшка.)
3. Їх нагодувало пір’я з подушок. ( Сніжинки.)
4. Місце, де жила пані Метелиця.(Колодязь.)
5. Перехід між колодязям і поверхнею.( Брама.)
По вертикалі:
1. Нагорода за працю роботящій дівчини.( Золото.)
2. Істота,яка сповіщала про прихід дівчат.(Півень.)
3. Винагорода за лінощі. (смола.)
4. Річ,яку впустила падчерка в криницю.(Починок.)
2.Переказ казки.
3.Інсцелізація епізоду (читання в особах)
4. Бесіда за запитаннями.
- Якою була падчерка?
- Якою була мачушина дочка?
- Як ставилися дівчата до праці?
- Знайдіть і зачитайте епізод про службу падчерки в пані Метелиці. Які слова вживаються для характеристики дівчини?(Роботяща, попелюшка, старання.)
- Як характеризують дівчину такі слова : негайно стала до роботи, в усьому догоджала старій ?
- Як бабуся віддячила дівчині за працю?
- Як служила мачушина дочка?
- Чому пані Метелиця змушена була сказати ледарці, що її служба закінчилася?
- Якими словами характеризується мачушина дочка? ( Лінива, ледарка, ледащиця – повторюється тричі.)
- Як називають прийом протиставлення?
- Чому дві дівчини постійно протиставляються?
- Що прославляється в казці? Доведіть текстом.
5. Робота з текстом.
Користуючись текстом, заповніть таблицю, в якій відображено любов до праці. Наприклад:
Падчерка
|
роботяща;
мусила виконувати всю хатню роботу;
була попелюшкою в домі;
щодня сиділа на шляху біля криниці й пряла;
підійшла до печі й лопатою повитягала весь хліб;
струсила яблуню;
негайно стала до роботи;збивала подушки так сильно, що аж пір’я летіло,наче сніжинки.
|
Мачушина
дочка
|
лінива;
ледарка;
зневажливо відповіла хлібові, не витягла його;
не обтрусила яблуню, грубо відмовила;
уже другого дня почала лінуватися;
третього – ще більше, навіть уставати вранці не захотіла.
|
IV. Узагальнення матеріалу
- Тож давай підсумуємо. Про що йдеться в казці “Пані Метелиця»?
- Якими ми бачимо обох дівчат?
- Чому в сім’ї виросли такі різні дівчини?
- Яку винагороду отримала кожна з них за працю?
- Чи не жорсткого обійшлася бабуся з ледащицею? Доведіть справедливість її рішення.
- Чого навчає казка,
- Якого висновку ви дійшли з усього прочитаного і сказаного?
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до позакласного читання, прочитати одну з казок на вибір «Розумна жінка», «Материнська любов», «Пензлик – Малян».
Чорна Л.В. Вчителька світової літератури Голозубинецької ЗОШ І-ІІІст.
0 коментарі :
Дописати коментар